Jozef Król doniesol z lotyšskej Rigy cenný bronz

Ešte ani poriadne nestihol vysušiť majstrovský dres z Turčianskej florbalovej ligy za tím Martinské medvede a už sa musel baliť na turnaj do Lotyšska. Z najväčšieho študentského turnaja v Európe, ktorý sa tento rok organizoval v Rige, priniesol Jozef Król (brankár FBC Grasshoppers AC Uniza Žilina a FK Martinské medvede) bronzovú medailu. Hneď, ako nám ukázal poriadne zodraté kolená a značky po florbalovej loptičke po celom tele, veľmi ochotne porozprával o jeho prvej medzinárodnej florbalovej skúsenosti a zisku 3. miesta na 33. ročníku SELL student games 2017.

Dušan Kubička: Ako sa ti podarilo nominovať sa na tento medzinárodný turnaj?
Jozef Król: Dostal som sa tam na základe výsledkov z minulého roka, kde sme ako tím UNIZA vyhrali univerzitnú súťaž na Slovensku. Ten istý tím bol nominovaný aj do Lotyšska na tento šampionát.

Dušan Kubička: Koľko tímov sa zúčastnilo turnaja a z akých krajín? Aký bol hrací systém?
Jozef Król: Turnaja sa zúčastnilo šesť mužstiev. Jeden tím z Fínska, štyri z Lotyšska a my zo Slovenska. Hralo sa systémom každý s každým. Šťastne sa nám podarilo postúpiť do semifinále.

Dušan Kubička: Tam už to bolo určite oveľa ťažšie. Nakoniec ste hrali o 3. miesto. Ako si to prežíval? Môžeš nám to priblížiť?
Jozef Król: O postup do finále sme nastúpili hneď po našom najťažšom zápase proti Fínom a nestačili sme už so silami. Prehrali sme o dva góly, čo nás zosunulo do bojov o bronzovú medailu. Do tohto zápasu sme dali všetky zvyšky síl. Po prvej tretine sme síce viedli 4:0, ale súper sa na nás dokázal dotiahnúť na 4:3. V poslednej časti sme zvýšili na 5:3. Do minúty súper odpovedal a stiahol stav zápasu len o jeden gól - dokonca v našej presilovke. Snažili sme sa udržať zápas, ale pol minúty pred koncom stetnutia prišiel kuriózny faul nášho hráča a nasledovalo trestné strieľanie. Bol to najdôležitejší moment zápasu. Našťastie sa mi nájazd podarilo chytiť, výsledok sme udržali a skončili sme tretí.

Dušan Kubička: Univerzitný tím bol zložený len z hráčov Grasshoppers alebo reprezentovali aj hráči z iných tímov?
Jozef Król: Základ tvorili hráči kobyliek, ale do mužstva boli pozvaní aj zástupcovia z iných klubov, ktoré hrávajú celoslovenské súťaže.

Dušan Kubička: Ako by si zhodnotil celkovú úroveň šampionátu? Chcel by si sa na takýto turnaj ešte vrátiť?
Jozef Król: Bola to moja prvá medzinárodná florbalová skúsenosť. O to väčšia, pretože na turnaji sa zúčastnilo 63 univerzít z vyše dvadsiatich krajín a celkovo okolo 1600 športovcov. Komplet celé mesto žilo týmto šampionátom a bolo to neskutočné. Nedokážem to porovnať s iným šampionátom, pretože tento bol pre mňa zatiaľ najväčším a načerpal som množstvo skúseností. Verím však, že to nebol môj posledný medzinárodný úspech a ešte nejakú medailu niekedy domov donesiem.