Florbal sa môže stať fenoménom, ktorý zatieni futbal aj hokej

Jakub Vaverka, narodený v Martine, momentálne študujúci na Masarykovej univerzite v Brne odbor žurnalistika, mediálne a Európske štúdia. Do budúcnosti by sa chcel venovať hlavne športovej žurnalistike. Je hráčom tímu Spartans, ktorý hráva v Turčianskej florbalovej lige. V jeho autorskom článku sa zamýšľa nad budúcnosťou florbalu vo svete aj na Slovensku. Jakub, držíme Ti palce na ihrisku, ale aj v novinárčine.

Florbal sa môže stať fenoménom, ktorý zatieni futbal aj hokej

Predstavte si, že by súboj popularity medzi jednotlivými športmi bol ako konské dostihy. Futbal, hokej či basketbal by boli skúsené kone pripravené na víťazstvo. Florbal by bol malé a neskúsené žriebä, ktorému nikto neverí.

Florbal je často dehonestujúco označovaný ako šport, čo slúži ľudom, ktorí nemali dostatočné kvality na to, aby prerazili v hokeji či hokejbale. Kto však okúsi florbal, zistí, že rozdiel medzi spomenutými športmi je badateľnejší ako by sa mohlo zdať. Veľmi dôležitým aspektom je, že florbal je označovaný ako nekontaktný šport, pravidlá sú prísnejšie a hráči musia využívať namiesto hrubej sily techniku. Práve technika je najväčšou devízou florbalu a hráč, ktorý má takpovediac „čarovné ručičky“, vynikne viacej na florbalovej palubovke ako na klzisku či hokejbalovom ihrisku. Nie je však pravdou, že by vo florbale nebolo dovolené hrať tvrdšie. Je, súboje telo na telo sú často ozdobou stretnutí, no všetko je v rámci prísnejších medzí a nedochádza tak k hrôzostrašným zákrokom a otrasom mozgu.

Veľkou výhodou florbalu je fakt, že ak ho človek chce hrať, potrebuje iba obyčajnú halovú obuv a florbalovú hokejku, ktorá sa dá kúpiť za niekoľko desiatok eur. V porovnaní s predraženou hokejovou výstrojov či drahými kopačkami do futbalu, je tento šport pre hráčov v každom veku prístupnejší. Navyše, vzhľadom na to, že ide o pomerne mladý šport, preraziť môžu aj hráči alebo hráčky, ktorí s ním začnú neskoršie. Potrebujú akurát pevnú vôľu a chuť trénovať. Navyše, to, že florbal patrí medzi čisté a inteligentné športy potvrdzuje fakt, že k jeho vzniku dopomohlo veľké množstvo učiteľov, ktorí zakladali prvé kluby na školách, kde učili. Príkladom je aj kapitán švédskej reprezentácie Samuelsson, ktorý je v civilnom zamestnaní učiteľom. Nečudo, že hráči následne k hre využívajú viac hlavu a športové myslenie, čím upúšťajú od nevyberavých zákrokov.

Keď je tento šport plný pozitív, prečo potom nie je populárnejší? Dôvodov je hneď niekoľko. Tými najdôležitejšími sú však popularita medzi ľuďmi a peniaze, ktoré sa v ňom pohybujú. Fanúšikovia v Česku a na Slovensku sú takpovediac „naučení“ na tradiční športy ako futbal, hokej, tenis, volejbal, hádzaná alebo basketbal. Florbal je pre nich niečo nové, niečo čo sa objavuje na televíznych obrazovkách a v médiách iba zriedka. S tým je spojený druhý spomenutý aspekt - peniaze. Vzhľadom na to, že florbal nie je tak medializovaný ako ostatné spomenuté športy, neprúdi doňho toľko peňazí.

Ide však o začarovaný kruh. Bez investovaných peňazí totiž nebude širšia medializácia a povedomie medzi ľuďmi bude stúpať iba veľmi pomaly. Práve na tieto komplikácie florbal doplatil aj pri pokuse dostať sa na Olympijské hry do Tokia, ktoré budú v roku 2020. Prednosť dostal napríklad baseball, ktorý je populárny na malom svetovom území, ale je v ňom dostatok peňazí a ľudia predovšetkým v Spojených štátoch amerických z neho šalejú. Dá sa povedať, že nebyť nadšencov, ktorí do florbalu investujú nemalé peniaze a predovšetkým svoj čas, nebol by na Slovensku a v Česku tak rozšírený ako je.

Pozícia florbalu sa však zlepšuje. Šport, ktorý vznikol vo Fínsku a Švédsku sa pomaly ale isto rozširuje do celého sveta. Okrem severských krajín ho hrajú aj Slováci, Česi, Lotyši, Američania, Kanaďania, Pakistanci či dokonca Thajčania. Časté sú kvalitne obsadené turnaje, kde hrá počas niekoľkých dní aj sto tímov. V inom športe niečo podobné nenájdeme. Nenáročným výstrojom a prvotnou podobou s hokejom si florbal získava veľké množstvo nových hráčov, ktorí nastupujú či už v lokálnych alebo celoštátnych súťažiach. Čo by táto hra potrebovala je značnejšia medializácia, pričom je potrebné vyzdvihnúť, že v Česku je miesto florbalu v spoločnosti pevnejšie ako na Slovensku. Keby sa florbal viac objavoval v médiách, prúdilo by doňho viac peňazí. Ako je však spomenuté v úvode článku, ide o spojené nádoby.

Metafora z úvodu navráva, že pozícia florbalu pôjde v najbližších rokoch nahor. Faktom je, že tento šport má na to všetky predpoklady. Rôzne turnaje či slovenská a česká Extraliga sa tešia často návštevám, ktoré presiahnu tisícku divákov. Na finále súťaže vo Švédsku sa minulý rok zúčastnilo osemnásť tisíc fanúšikov, vyvrcholenie ligy v Česku sledovalo približne dvanásť tisíc divákov. To rozhodne nie sú zanedbateľné cifry a je na nich treba stavať.

V čase, keď sú ľudia v našich krajinách plní pochybnosti ohľadom čistoty fenoménov ako sú futbal a hokej, pričom tieto športy bojujú so značnou korupciou, rodinkárstvom a úpadkom fanúšikovských základní môže práve florbal znenazdajky vyjsť do popredia. Absencia väčšej dávky finančných prostriedkov je celkovo braná ako florbalová slabina, no na druhej strane práve skutočnosť, že tento šport ešte nestihli znetvoriť peniaze a nestal sa z neho biznis môže byť kľúčom k jeho svetlej budúcnosti.

autor článku: Jakub Vaverka
autor foto: Slávka Jankyová

2% z daní

Pomôžte nám zlepšiť fungovanie a vybavenie Florbalovej akadémie, prípadne znížiť náklady na Turčiansku florbalovú ligu – venujte nám 2% dane zo svojich príjmov.

Viac info tu.

Partneri
Ekono-print

mesto Martin
Posledné zápasy
12.
kolo
13.12. TUR - Imm 11 : 5
13.12. ZEN - BER 4 : 5
13.12. MED - BHZ 5 : 6
13.12. VCE - STO 8 : 4
Nasledujúce zápasy
13.
kolo
10.1.  17:00 Imm vs STO
10.1.  18:00 MED vs BER
10.1.  19:00 TUR vs BHZ
10.1.  20:00 VCE vs ZEN
Tabuľka
č. Team Z V P Góly B
1 BER 12 10 1 79:41 32
2 TUR 12 7 4 80:65 23
3 VCE 12 7 4 79:57 22
4 ZEN 12 6 5 59:53 19
5 Imm 12 6 5 69:69 19
6 BHZ 12 6 6 79:85 18
7 MED 12 3 8 66:75 11
8 STO 12 0 12 34:100 0
Ligoví strelci
1 Peter Straka BHZ 23
2 Dávid Kečkeš Imm 20
3 Boris Martvoň VCE 18
4 Miroslav Gelačák TUR 17
5 Zdeno Sýkora BHZ 17
6 Michal Vargončík BER 16
7 Rudo Kralovanský BER 15
8 Ľuboš Brnčal ZEN 13
9 Peter Hužvár STO 13
10 Ondrej Kubička MED 13