Rozhovor s Jakubom Kučerom – celoštátnym rozhodcom, ktorý včera zaskakoval v TFL

Choroba odstavila niekoľkých rozhodcov TFL a tak sme požiadali Jakuba Kučeru o pomoc pri rozhodovaní zápasov 17. kola. Jeho prítomnosť sme využili aj na krátky rozhovor, v ktorom nám prezradil ako začínal s píšťalkou, ale aj to, ako sa mu pozdáva Turčianska florbalová liga.

Rozhovor s Jakubom Kučerom – celoštátnym rozhodcom, ktorý včera zaskakoval v TFL

Ako si sa dostal ku florbalu a rozhodovaniu?

K florbalu som sa dostal na Základnej škole. Bolo to asi pred 10 rokmi a k pískaniu som sa dostal takým zvláštnym spôsobom. Hrával som s chalanmi od nás z Kysuce mestskú ligu v Čadci. A jedného dňa nastala taká situácia, že po našom odohratom zápase nemal ďalší zápas kto pískať, tak mi dali píšťalku do ruky. Choď pískať!  V tom zápase som pískal len buly  a uznával góly, lebo som nič viac nevedel. Nejako ma to začalo baviť a vtedy som si uvedomil, že áno, toto je to, čo chcem v živote robiť.

Ako vidíš slovenský florbal na domácej a  zahraničnej scéne?

Keď môžem teraz zhodnotiť florbal celkovo, tak si myslím, že ideme veľmi dobrým smerom. Na Slovensku čoraz viac a viac ľudí vie, čo je florbal. Myslím si, že dobrou reklamou boli ženské Majstrovstvá sveta, ktoré sa konali na Slovensku v roku 2017, takisto decembrové Majstrovstvá sveta mužov v Prahe, kde sa lámali celosvetové divácke rekordy, ale nie len tie rekordy. Myslím, že podľa vývoja týchto Majstrovstiev sveta vieme povedať, že už to nemusí byť len o tých 4 tímoch, ako to posledné roky vždy bolo. A tak isto je to aj momentálne na Slovensku v mužskej Extralige. Nepamätám si, že by mužská Extraliga bola niekedy v minulosti taká vyrovnaná. Ešte teraz nie je úplne jasné, kto zo 6. až 9. miesta postúpi do play-off. A takisto sú bodovo blízko pri sebe aj tímy na čele tabuľky. Takže koniec základnej časti bude ešte veľmi zaujímavý a sám som zvedavý ako sa to celé ešte vyvinie. 

Chodíš pískať aj iné lokálne/mestské ligy alebo sa venuješ naplno len najvyšším slovenským súťažiam?

Momentálne túto sezónu sa snažím naplno venovať najvyšším slovenským súťažiam, pretože je nás na Slovensku zatiaľ stále málo aktívnych rozhodcov. Tým pádom máme dosť veľa zápasov, ale na druhej strane, každý zápas čo odpískam, mi dáva nové a nové skúsenosti. Ale ak môžem spomenúť aj minulosť, tak áno, minulú sezónu som pískaval aj mestskú ligu v Žiline a Čadci

Môžeš povedať, ako vyzerá TFL v porovnaní s inými mestskými ligami, ktoré si videl?

Môžem povedať, že TFL má obrovskú kvalitu na to, že to je mestská liga. Organizačné veci zvládate veľmi dobre. Takisto máte veľmi dobrých hráčov, ktorí majú záujem hrať florbal podľa pravidiel. A hlavne dokážu rešpektovať rozhodnutie rozhodcu, čo si ja veľmi cením a vážim. Takže keď by som to mal celkovo zhodnotiť, tak by som vás nezaradil do mestských líg, pre mňa už spĺňate kvalitu regionálnej súťaže.

Mohol by si v krátkosti zhodnotiť včerajšie zápasy TFL, ktoré si rozhodoval?

Najlepší včerajší zápas bol pre mňa asi ten druhý v poradí. Bolo tam množstvo kvalitných súbojov a zápas bol vyrovnaný až do úplného konca. Takže zápas kvalitný aj pre diváka a ja mám takéto zápasy veľmi rád.

K pozitívam by som dal, ako som už spomínal, že hráči poznajú pravidlá a rešpektujú rozhodnutia rozhodcov. Nad negatívami som rozmýšľal veľmi dlho, ale ja som nič zlé alebo niečo, čo by sa malo v lige zmeniť nenašiel. Resp. nechcem hovoriť že TFL  je dokonalá mestská liga, ale nastavili ste latku tak vysoko, že fakt nemám čo vytknúť.

Podľa môjho názoru by ste určite vedeli poskladať martinský tím, ktorý by sa, podľa mňa, presadil v regionálnej súťaži. A či by sa dostal ďalej, to by bolo len a len na hráčoch, ako by sa k tomu postavili a či by mali záujem sa tomu venovať a zlepšovať sa.

Ďakujeme za rozhovor.

-redTFL-

 

Výsledky 17. kola základnej časti TFL

Black Hawks Žilina - FbK Storm 13:4 / 3:1,5:1,5:2 / góly: Bubeník 3, Belko 3, Straka 3, Sýkora 3, Dubovec 1, - Kopča 2, Klain 2, Medvede - HENNLICH Zenit 3:2 / 0:1,1:0,2:1 / góly: Krol sr. 1, Lacek 1, Hazucha 1, - Taraba 1, Brnčal 1, Immortals - Bernoláčik 8:4 / 4:2,3:0,1:2 / góly: Paulíny 3, Kečkeš 3, Knesl 2, - Remeň 1, Vargončík 1, Hartl 1, Noga 1, FBK Spartak Včelín - FbK STATON Turany 10:2 / 4:0,4:1,2:1 / góly: Jonák 3, Kopecký 3, Martvoň 2, Gregáň 1, Čižmárik 1, - Ujček 1, Berešík 1,
Partneri
Posledné zápasy
1.
kolo
Playoff - o 1. miesto
16.2. Logo Bernoláčik - Logo HENNLICH Zenit 12 : 3
1.
kolo
Playoff - o 3. miesto
16.2. Logo Immortals - Logo Medvede 1 : 11
Tabuľka
č. Team Z V P Góly B
1 Bernoláčik 12 9 3 82:49 27
2 Immortals 12 7 2 81:72 25
3 HENNLICH Zenit 12 5 4 59:73 19
4 IBK Galia 12 6 6 77:73 18
5 Medvede 12 3 6 67:88 15
6 FBK Spartak Včelín 12 3 6 58:67 13
7 FbK STATON Turany 12 3 9 54:56 9
Ligoví strelci
1 Martin Ďuračik HENNLICH Zenit 27
2 Dávid Kečkeš Immortals 24
3 Adam Hanus Bernoláčik 20
4 Dominik Sabó IBK Galia 20
5 Adam Wagner IBK Galia 20
6 Emil Pochyba Medvede 19
7 Juraj Kubička Bernoláčik 18
8 Michal Kučák Bernoláčik 17
9 Peter Štrba Bernoláčik 16
10 Rudo Kralovanský Bernoláčik 15